Özü Türk, 'Damga' Alfabesi Öğreniyoruz!

Kendi bilgisayarınızda Damga yazabilmek için Damga Yazıyüzü indirip kurun.

Öz Türkçe Damgalar (harfler) 4-ünlü, 34 ünsüz, toplam 38 adet.
a A/E, b eB, B aB, c iÇ, C NÇ, Ç a/eÇ, d aD, D eD, F NY, g eG, G aG, H NG, I I/İ, J ND/T, k eK, K aK, l eL, L aL, m a/eM, n eN, N aN, o OU, ö ÖÜ, p a/eP, q OUK, Q IK, r eR, R aR, s eS, S aS, ş a/eŞ, t eT, T aT, v LD/T, X ÖÜK, y eY, Y aY, z a/eZ

Alıştırmalar: böyle a A/E önüne veya arkasına gelen ince veya kalın ünsüze bakarak hem A hem E yerine geçer, I I/İ de böyledir, böyle G aG kalın G demek, böyle r eR ince R demek, böyle a/eZ hem ince hem kalın Z demek, böyle H NG, sadece NG sesini verir, o OU ile ö ÖÜ birleşik seslerdir, diğer harfler için bu örneklerden yararlanınız.

böyle a A/E, sözcük başında ve ortalarında kural gereği yazılmaz, örnek: tHrI TNRİ (Tengri okunur), çünkü t ince T, zaten Te olarak okunur. Ama sözcük sonunda mutlaka yazılır, örnek: RA: RA (Ara okunur).

diğer ünlüler (I I/İ, o OU, ö ÖÜ) gerektiğinde sözcüğün her yerinde yazılabilir, bunlar sözcuk içinde tekrar ederse sadece bir defa yazmak yeterlidir, Örnek: türX: TÜRK (Türük okunur), BODN: BODN (Bodun okunur, Boyları demektir), ama sözcük sonunda tüm ünlüler mutlaka yazılır, bilgA: BİLGE (Bilge)